Adelin Ahmet qızı Öztürk 1999-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 2005-2012-ci illərdə DTX-nın Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən orta musiqi məktəbində fortepiano ixtisası üzrə təhsil alıb. 2006-2010-cu illərdə 46 saylı orta məktəbdə oxuyub. 2010-2013-cü illərdə Bakı-Türk Anadolu Liseyini, 2013-2017-ci illərdə Avni Akyol İncə Sənət Liseyini musiqi ixtisası üzrə bitirib.
2019-2023-cü illərdə Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında “Solo oxuma və Opera hazırlığı” kafedrasında təhsil alıb.
Öz ixtisası üzrə Xalq artisti Fidan Qasımovanın sinfində oxumağa başlayan A.Öztürk daha sonra Əməkdar artist İlham Nəzərovun sinfini uğurla başa vurub. 2020-ci ildə "Rus Alboradası" vokal müsabiqəsində 3-cü yerə layiq görülüb.
O, "Barokko Günləri" Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində San Carlo və Roma Opera Teatrlarının rəhbəri olmuş məşhur İtalyan professoru Vincenzo De Vivonun ustad dərsində iştirak edib.
2021-ci ildə Üzeyir Hacıbəyli adına VIII Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində "Vokal Musiqi Axşamı"nda çıxış edib.
2022-ci ildən Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının solistidir.
2023-cü ildə Gürcüstanda keçirilən N.Andguladze adına VI Beynəlxalq Vokal Müsabiqəsində I yerə layiq görülüb.
Aktrisa "Qafqazlı qardaşqızı" (R.Hacıyev) operettasında Natavan, "Qızıl Cücə" (V.Ulanovski və V.Orlov) nağıl-tamaşasında "Dovşan", "Qırmızı Papaq"da (E.Sabitoğlu, Y.Şvarts) Dovşan, "Nəğməmə İnan"da (P.Bülbüloğlu) Tərcüməçi, "Sehrli Nəğmə"də (D.Hacıyeva, P.Korotıç) Qulyabani obrazlarını yaradıb.

Adelin (daughter of Ahmet) Ozturk was born in 1999 in Baku. In 2005-2012, She studied piano at the secondary music school operating under the Cultural Center of SSC. In 2006-2010, she studied at secondary school No. 46. She graduated from Baku-Turkish Anatolian High School in 2010-2013, Avni Akyol Fine Arts High School in 2013-2017, majoring in music.
In 2019-2023, she studied at Uzeyir Hajibeyli Baku Music Academy in the department of "Solo singing and Opera preparation".
A. Öztürk, who started studying in the class of People's Artist Fidan Gasimova, later successfully completed the class of Honored Artist Ilham Nazarov. In 2020, she was awarded the 3rd place in the "Russian Alboradasi" vocal competition.
She participated in the master class of the famous Italian professor Vincenzo De Vivo, within the framework of the "Baroque Days" International Music Festival
who was the head of the San Carlo and Rome Opera Theaters. In 2021, she performed at the "Vocal Music Evening" within the VIII International Music Festival named after Uzeyir Hajibeyli.
Since 2022, she has been working as a soloist of the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
The actress played “Natavan” in the operetta "Caucasian niece" (R. Hajiyev), "Rabbit" in the fairy-tale play "Golden Chick" (V. Ulyanovsk and V. Orlov), Rabbit in "The Red Hat" (E. Sabitoglu, Y. Schwartz), she also created the character of “Gulyabani” in "Magical Music" (D. Hajiyeva, P. Korotich) and acted as a translator in “Trust my song” (P. Bulbuloghlu).