Akademik Musiqili Teatrın “Qadınım” tamaşası “Maltəpə” Beynəlxalq Festivalında uğurla nümayiş olunub
11–30 oktyabr 2025-ci il tarixlərində Türkiyədə Avrasiya Teatrlar Birliyinin təşkilatçılığı və Maltəpə Bələdiyyəsinin dəstəyi ilə VII Beynəlxalq Maltəpə Festivalı keçirilib. Hər il dünyanın müxtəlif ölkələrindən teatr və incəsənət nümayəndələrini bir araya gətirən bu mötəbər sənət tədbirində Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı da uğurla çıxış edib.
Festivalın təntənəli bağlanış mərasimində teatr kollektivi türk dünyasının tanınmış yazıçı və dramaturqu Tüncər Cücənoğlunun “Matryoşka” əsəri əsasında Prezident mükafatçısı İradə Gözəlovanın quruluş verdiyi “Qadınım” tamaşasını təqdim edib. Lirik-psixoloji melodram janrında hazırlanan tamaşa iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Festival təşkilatçıları Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru Aqil Bəhramlıya və rejissor İradə Gözəlovaya xüsusi təşəkkürlərini bildirərək, kollektivi diplomla təltif ediblər. Bundan əlavə, rejissor İradə Gözəlovaya tamaşaya verdiyi uğurlu quruluşa görə yazıçının ailəsi tərəfindən “Tüncər Cücənoğlu” adına xüsusi mükafat da təqdim olunub.
Səfər çərçivəsində müxtəlif ölkələrin teatr kollektivlərinin nümayəndələri ilə görüşlər keçirən Aqil Bəhramlı festivalın yüksək səviyyədə təşkilinə görə minnətdarlığını ifadə edib və 29 oktyabr – Türkiyə Cümhuriyyət Günü münasibətilə türk xalqını təbrik edib.
Qeyd edək ki, “Qadınım” tamaşasında teatrın gənc aktyorları Əmrah Dadaşov və Gültac Əlili, eləcə də xor artistləri çıxış ediblər. Əsərin plastik həlli və səhnə hərəkətləri Əməkdar artist Nigar Şahmuradovaya məxsusdur. O, həmçinin tamaşada aktrisa kimi iştirak edib. Tamaşanın quruluşçu rəssamı Vüsal Rəhim, xormeysteri Məlahət Qasımova, musiqi tərtibatçısı isə Əmrah Dadaşovdur.

The Academic Musical Theater's performance "My Woman" was successfully performed at the "Maltepe" International Festival
The 7th International Maltepe Festival was held in Turkey from October 11 to 30, 2025, organized by the Eurasian Theater Union and supported by the Maltepe Municipality. The Azerbaijan State Academic Musical Theater also successfully performed at this wonderful art event, which brings together theater and art representatives from different countries of the world every year.
At the solemn closing ceremony of the festival, the theater collective presented the play “My Woman” directed by the President’s Prize winner Irada Gozalova, based on the work “Matryoshka” by the famous writer and playwright of the Turkic world Tuncer Cucenoghlu. The play, prepared in the genre of lyrical-psychological melodrama, was met with great interest by the participants.
The festival organizers expressed their special gratitude to the director of the Azerbaijan State Academic Musical Theater Agil Bahramli and director Irada Gozalova, and awarded the collective with a diploma. In addition, director Irada Gozalova was also presented with a special award named “Tuncer Cucenoghlu” by the writer’s family for the successful staging of the play.
Agil Bahramli, who held meetings with representatives of theater groups from different countries during the visit, expressed his gratitude for the high-level organization of the festival and congratulated the Turkish people on October 29 - the Republic Day of Turkey.
It should be noted that the young actors of the theater Emrah Dadashov and Gultaj Alili, as well as choir artists, performed in the play "My Woman". The plastic composition and stage movements of the work belong to Honored Artist Nigar Shahmuradova. She also participated in the play as an actress. The production designer of the play is Vusal Rahim, the choirmaster is Malahat Gasimova, and the music arranger is Emrah Dadashov.