Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” operettası Xankəndidə nümayiş olunub
Sentyabrın 20-də Xankəndidə Şəhər Günü çərçivəsində Qarabağ Universitetində İncəsənət fakültəsində Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının təqdimatında dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” operettası nümayiş olunub.
Səhnə əsərinin quruluşçu rejissoru Elvin Mirzəyev, bərpaçı rejissoru Əhəd Hacıyev, quruluşçu dirijoru Əməkdar incəsənət xadimi Nazim Hacıəlibəyov, quruluşçu rəssamı Əməkdar rəssam Nabat Səmədova, quruluşçu baletmeysterləri – Əməkdar artistlər Zakir və Yelena Ağayevlər, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanovdur.
Tamaşada rolları Əməkdar artistlər Nərgiz Kərimova (Gülçöhrə), Nahidə Orucova (Cahan xala), Əkbər Əlizadə (Süleyman bəy), Əzizağa Əzizov (Soltan bəy), eləcə də Səmədzadə Xasiyev (Əsgər), Mehriban Zalıyeva (Asya), Ülviyyə Əliyeva (Telli) və Elxan İsmayılov (Vəli) oynayıblar.
Səhnə əsərini mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin əməkdaşları, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti izləyib.
Üzeyir Hacıbəylinin dünyaşöhrətli operettası tamaşaçılar tərəfindən böyük alqışlarla qarşılanıb.
Bəstəkarın 1913-cü ildə yazdığı “Arşın mal alan” operettası Azərbaycan musiqili teatrının şah əsərlərindən hesab olunur. Əsərin mərkəzində Əsgər və Gülçöhrənin səmimi məhəbbət hekayəsi dayanır. Operetta XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan cəmiyyətində mövcud olan köhnəlmiş adət-ənənələrə qarşı yeni düşüncənin, azadlıq və sevgi uğrunda mübarizənin bədii ifadəsidir.
Zəngin musiqisi, yaddaqalan obrazları və məzmununun universallığı sayəsində “Arşın mal alan” əsəri yarandığı gündən indiyədək dəfələrlə müxtəlif rejissorlar tərəfindən tamaşaya qoyulub.
"Arşın mal alan"ın Üzeyir bəyin yubiley ilində onun doğma eli Qarabağda nümayiş olunması böyük musiqi xadiminin əziz xatirəsinə ehtiramın ifadəsidir.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə bu il dahi bəstəkarın anadan olmasının 140 illiyi müxtəlif səpkili tədbirlərlə geniş qeyd edilir. Eyni zamanda bu yubiley Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 18-28 sentyabr tarixlərində keçirilən Üzeyir Hacıbəyli XVII Beynəlxalq Musiqi Festivalı ilə də əlamətdardır.

Uzeyir Hajibeyli's operetta "Arshin Mal Alan" was performed in Khankendi
On September 20, as part of the City Day in Khankendi, the operetta “Arshin mal alan” by the great composer Uzeyir Hajibeyli was presented at the Azerbaijan State Academic Musical Theater at the Faculty of Arts at Karabakh University.
The production director of the stage work is Elvin Mirzayev, the restoration director is Ahad Hajiyev, the production conductor is Honored Art Worker Nazim Hajialibeyov, the production designer is Honored Artist Nabat Samedova, the production choreographers are Honored Artists Zakir and Yelena Aghayev, and the choirmaster is Honored Artist Vagif Mastanov.
The roles in the performance were played by Honored Artists Nargiz Karimova (Gulchohra), Nahida Orujova (Aunt Jahan), Akbar Alizadeh (Suleyman bey), Azizaga Azizov (Soltan bey), as well as Samadzadeh Khasiyev (Asgar), Mehriban Zaliyeva (Asya), Ulviyya Aliyeva (Telli) and Elkhan Ismayilov (Veli).
The stage production was watched by Deputy Minister of Culture Farid Jafarov, employees of the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the city of Khankendi, Aghdara and Khojaly regions, professors, teachers and students of the university.
Uzeyir Hajibeyli's world-famous operetta was met with great applause by the audience.
The operetta "Arshin mal alan", written by the composer in 1913, is considered one of the masterpieces of Azerbaijani musical theater. The sincere love story of Asgar and Gulchohra is at the center of the work. Operetta is an artistic expression of new thinking against outdated customs and traditions existing in Azerbaijani society at the beginning of the 20th century, the struggle for freedom and love.
Thanks to its meaningful music, memorable images and universality of content, the work “Arshin mal alan” has been staged by various directors many times since its creation.
The performance of “Arshin mal alan” in Mr. Uzeyir's hometown of Karabakh in his anniversary year is an expression of respect for the dear memory of the great musician.
It should be noted that by the Decree of President Ilham Aliyev, the 140th anniversary of the birth of the great composer is being widely celebrated this year with various events. At the same time, this anniversary is also significant with the XVII Uzeyir Hajibeyli International Music Festival, organized by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture on September 18-28.