Akademik Musiqili Teatr yeni mövsümə başladı
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında 115-ci teatr mövsümünün başlanması ilə əlaqədar kollektivin geniş tərkibli toplantısı keçirilib.
Tədbiri sənət ocağının direktoru Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev açaraq yeni mövsum münasibətilə kollektivi təbrik edib, onlara yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Teatr rəhbəri hesabat xarakterli çıxışında ötən mövsümdəki uğurlarla yanaşı gələcək layihələrdən də danışıb: "Musiqili Teatrın ötən mövsümü bir çox əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb. Müxtəlif tamaşalar hazırlanıb, teatrın yaradıcı heyəti istər respublikamızda keçirilən tədbirlərdə, istərsə də xarici ölkələrdə təşkil olunan bir sıra beynəlxalq müsabiqə və festivallarda uğurla iştirak edib. Bu il də istisna deyil. Elə sentyabrın 10-dan 16-dək Belarus Respublikasının Brest şəhərində keçiriləcək 28-ci “Belaya Veja” Beynəlxalq Teatr Festivalında “Aysedora” (Zinovıy Saqalov, quruluşçu rejissor Cavid İmamverdiyev) tamaşası ilə çıxış edəcəyik. Bundan əlavə, vokal ifaçımız Rauf Babayev də bu ayın 21 və 22-də Qazaxıstanın Qaraqanda şəhərində keçiriləcək “DosStar” XIII Acıq Operetta və Müzıkl Festivalında həm məşhur macar bəstəkarı Emre Kalmanın “Sirk Şahzadəsi” operettasında Toni obrazını canlandıracaq, həm də festivalın qala konsertində iştirak edəcək”.
Tədbirdə kollektivin bu ilin sonunadək Gəncə, Lənkəran və Şəki şəhərlərinə də qastrol səfərlərinin nəzərdə tutulduğu vurğulanıb, həmçinin gələcək layihələr barədə də bir sıra fikirlər səsləndirilərək müzakirələr aparılıb.

On the occasion of the beginning of the 115th theater season, a large-scale meeting of the collective was held at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
The event was opened by Honored Art Worker, Doctor of Philosophy Aligismat Lalayev. He congratulated the collective on the occasion of the new season and wished them creative success.
In his reporting speech, the head of the theater talked about the successes of the last season as well as the future projects: "The last season of the Musical Theater was remembered by many remarkable events. Various plays were prepared, the creative team of the theater participated in events held in our republic, as well as in a number of international competitions and festivals organized in foreign countries. This year is no exception. We will perform the play "Isadora" (Zinovy Sagalov, the founder director Javid Imamverdiyev) at the 28th "Belaya Veja" International Theater Festival, which will be held in the city of Brest from September 10 to 16. In addition, our vocalist Rauf Babayev will play the role of Tony in the famous Hungarian composer Emre Kalman's operetta "Circus Prince" at the "DosStar" XIII Open Operetta and Music Festival, which will be held in Karaganda, Kazakhstan, on the 21st and 22nd of this month, and will also participate in the gala concert of the festival. ".
At the event, it was emphasized that the team is planning to tour Ganja, Lankaran and Sheki by the end of this year, and discussions were held on future projects.