Musiqili Teatr yeni mövsümə Milli Musiqi Günündə başlayacaq
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı hər il olduğu kimi, 115-ci mövsümündə də maraqlı layihələrlə teatrsevərlərin görüşünə gələcək.
Mövsümün açılışı 18 Sentyabr – Milli Musiqi Günündə dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “O olmasın, bu olsun” (quruluşçu rejissor Cənnət Səlimova) tamaşası ilə başlayacaq.
Dörd gün ardıcıl davam edəcək ənənəvi “Üzeyir Hacıbəyli Həftəsi” çərçivəsində bəstəkarın “Leyli və Məcnun” (quruluşçu rejissor və libretto müəllifi Samir Qulamov), “Ər və arvad” (quruluşçu rejissor Yusif Əkbərov), “Arşın mal alan” (quruluşçu rejissor Elvin Mirzəyev, bərpaçı rejissor Əhəd Hacıyev) tamaşaları da nümayiş olunacaq.
Sentyabrın 22-də “Nəğməmə inan” (Polad Bülbüloğlu, Mixail Şerbaçenko, quruluşçu rejissor Cavid İmamverdiyev), 28-də “Qızıl toy” (Oqtay Kazımi, Ramiz Heydər, quruluşçu rejissor Yusif Əkbərov), 29-da Bəxtiyar” (Tofiq Quliyev, səhnələşdirən və quruluşçu rejissor Cavid İmamverdiyev) səhnə əsərləri oynanılacaq.
Qeyd edək ki, teatrda məşqləri uğurla davam etdirilən "Bir qalanın sirri" (Rauf Hacıyev, Məhəmmədhüseyn Təhmasib, quruluşçu rejissor və səhnələşdirən Elməddin Dadaşov), “Əliqulu evlənir” (Oqtay Rəcəbov, Sabit Rəhman, libretto müəllifi və quruluşçu rejissor İlham Namiq Kamal), "Palata" (Anton Çexov, quruluşçu rejissor Ər-Toğrul), "Killerdən teleqram" (Pərviz Seyidli, quruluşçu rejissor Zaur Əliyev) və digər tamaşaların premyeralarına hazırlıq işləri də görülür.
Yaradıcı heyət il boyu istər ölkəmizdə, istərsə də onun hüdudlarından kənarlarda maraqlı layihələrdə çıxış edəcək.
Bütün teatrsevərləri Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının bir-birindən maraqlı layihələrini izləməyə, səhnə əsərlərinin tamaşaçısı olmağa dəvət edirik.

Musical Theater will start a new season on National Music Day
As every year, the Azerbaijan State Academic Musical Theater will meet theater lovers with interesting projects in its 115th season.
The opening of the season will begin on September 18 - National Music Day with the performance of genius composer Uzeyir Hajibeyli "If not that one, then this one" (the founder director Jannat Salimova).
As part of the traditional " Week of Uzeyir Hajibeyli ", which will continue for four consecutive days, the composer's "Leyli and Majnun" (structural director and libretto author Samir Gulamov), "Husband and Wife" (structural director Yusif Akbarov), "Arshin Mal Alan" (structural director Elvin Mirzayev) , restoration director Ahad Hajiyev) performances will also be shown.
On September 22, "Believe in my song" (Polad Bulbuloglu, Mikhail Sherbachenko, the founder director Javid Imamverdiyev), on the 28th "Golden wedding" (Ogtay Kazimi, Ramiz Heydar, the founder director Yusif Akbarov), on the 29th "Bakhtiyar" ( Tofig Guliyev, the founder director Javid Imamverdiyev) plays will be played.
It should be noted that "The secret of a castle" (Rauf Hajiyev, Mahammadhuseyn Tahmasib, structural director and the founder director Elmaddin Dadashov), "Aligulu is getting married" (Ogtay Rajabov, Sabit Rahman, the author of the libretto and the founder director Ilham Namig Kamal), which have been successfully rehearsed in the theater ), "Ward" (Anton Chekhov, the founder director Ar-Togrul), "Telegram from the Killer" (Parviz Seyidli, the founder director Zaur Aliyev) and other plays are being prepared for the premieres.
The creative team will perform in interesting projects both in our country and abroad throughout the year.
We invite all theater lovers to watch interesting projects of the Azerbaijan State Academic Musical Theater and to be spectators of stage productions.