Musiqili Teatr "Heydər Əliyev İli"ni Ulu öndərə həsr olunmuş tamaşa ilə başa vurdu
Dekabrın 30-da Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında böyüklər üçün sonuncu tamaşa nümayiş olunub.
Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan "Sən elə bir zirvəsən!" musiqili-tarixi essesində teatrın solistlərinin, həmçinin xor və balet heyətinin üzvlərinin çıxışları alqışlarla qarşılanıb.
Xatırladaq ki, ilk dəfə Ümummilli liderin doğum günündə Musiqili Teatrın səhnəsində təqdim olunan tamaşa daha sonra Gəncə, Şəki, Mingəçevir və Lənkəranda da uğurla göstərilib. Teatr kollektivi gələn il bu tamaşa ilə digər bölgələrimizdə, eləcə də ölkəmizin hüdudlarından kənarda da çıxış edəcək.
Qeyd edək ki, tamaşanın bədii rəhbəri teatrın direktoru Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev, ssenari müəllifi Əməkdar artist Mübariz Həmidov, quruluşçu rejissoru teatrın baş rejissoru Cavid İmamverdiyev, quruluşçu dirijoru Əməkdar incəsənət xadimi Fəxrəddin Atayev, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, baletmeysteri Əməkdar artist Emin Əliyevdir.

The Musical Theater concluded "Heydar Aliyev Year" with a performance dedicated to the Great leader
On December 30th, the final performance for adults took place at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
The musical-historical essay “You are such a summit!” dedicated to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev was warmly applauded, featuring the theater’s soloist as well as the members of the choir and ballet ensemble.
We would love to mention that, initially presented on the stage of the Musical Theater on the National Leader’s birthday, later successfully toured in Ganja, Sheki, Mingechevir and Lenkaran. The theater ensemble plans to perform this show in other regions of the country and beyond its borders next year.
The artistic director of the performance is honored artist and philosophy doctor Aligismat Lalayev, the script author is the honored artist Mubariz Hamidov,the founding director is the chef director of the theater Javid Imamverdiev, the founding conductor is the honored artist Fakhraddin Atayev, the choir master is the honored artist Vaqif Mastanov, and the ballet master is the honored artist Emin Aliyev.