Musiqili Teatrın kollektivi Mingəçevirdə uğurla çıxış edib
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100, Azərbaycan peşəkar milli teatrının yaranmasının 150 illiyi münasibəti ilə hazırladığı "Sən elə bir zirvəsən!" adlı musiqili-tarixi esseni bu dəfə Mingəçevirdə nümayiş etdirib.
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Mingəçevir Dövlət Dram Teatrında həyata keçirilən layihədə Ulu öndərin əziz xatirəsi ehtiramla yad olunub, dahi şəxsiyyətin həyat və fəaliyyətinə nəzər salınıb.
Teatrın solistləri Əməkdar artist Səidə Şərifəliyeva, Prezident mükafatçıları Mehriban Zaliyeva, Səmədzadə Xasiyev, aktyorlar İbrahim Əlizadə, Aydan Həsənova, Şaban Cəfərov, Türkel Tariqpeyma, Emin Zeynallı, həmçinin teatrın xor və balet artistlərinin maraqlı çıxışları tamaşaçılar tərəfindən hərarətli alqışlarla qarşılanıb.
Mingəçevir Dövlət Dram Teatrının direktoru, Əməkdar artist İntiqam Soltan tədbirin ərsəyə gəlməsində rolu olan hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Tamaşanın ssenari müəllifi Əməkdar artist Mübariz Həmidov, quruluşçu rejissoru Cavid İmamverdiyev, quruluşçu dirijoru Əməkdar incəsənət xadimi Fəxrəddin Atayev, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, baletmeysteri Əməkdar artist Emin Əliyev, rejissor assistenti Afər Tağıyevadır.
Xatırladaq ki, ilk dəfə Ümummilli liderin doğum günündə Musiqili Teatrın səhnəsində təqdim olunan tamaşa daha sonra Gəncə və Şəki şəhərlərində də uğurla göstərilib. Kollektivin növbəti çıxışları Lənkəran və Naxçıvan şəhərlərində olacaq.

The collective of the Music Theater successfully performed in Mingachevir
The Azerbaijan State Academic Music Theater presented the musical-historical essay titled "You are such a peak!" in Mingachevir, in honor of the 100th anniversary of the National Leader Haydar Aliyev and the 150th anniversary of the creation of Azerbaijan's professional national theater. With the support of the Ministry of Culture, the project was realized at the Mingachevir State Drama Theater. The cherished memory of the Great Leader was respectfully remembered, and attention was paid to the life and activities of this eminent personality.
The audience warmly applauded the theater’s soloists, Honored Artist Saida Sharifaliyeva, Presidential Prize winners Mehriban Zaliyeva, Samadzade Khasiyev, actors Ibrahim Alizade, Aydan Hasanova, Shaban Jafarov, Turkay Tarigpeyma, Emin Zeynalli, as well as the intriguing performances of the theater’s choir and ballet artists.
The director of the Mingachevir State Drama Theater, Honored Artist Intigam Soltan, expressed his gratitude to everyone who played a role in the success of the event.
The scriptwriter of the performance is Honored Artist Mubariz Hamidov, the founding director is Javid Imamverdiyev, the founding conductor is Honored Artist of Fine Arts Fakhraddin Atayev, the choir master is Honored Artist Vagif Mastanov, the ballet master is Honored Artist Emin Aliyev, and the director's assistant is Afer Tagiyev.
It is worth mentioning that the performance, first presented on the National Leader's birthday on the stage of the Music Theater, was later successfully performed in the cities of Ganja and Sheki. The collective's next appearances will be in Lankaran and Nakhchivan cities.