Əliqismət Lalayev beynəlxalq festivalın münsiflər heyətində...
Sentyabrın 8-dən 16-dək Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev Belarusun Brest şəhərində keçiriləcək XXVII Beynəlxalq “Belaya veja” Teatr Festivalının münsiflər heyətində iştirak edəcək.
Rusiya, Bolqarıstan, Qazaxıstan, Sloveniya, Özbəkistan və digər dövlətlərin mədəniyyət, incəsənət və teatr nümayəndələrini birləşdirən ənənəvi festivalda həm də Musiqili Teatrın yeganə mono-tamaşası – "Utancaq qız" (F.Dostoyevski) oynanılacaq.
Səhnə əsəri 10 sentyabr saat 18:00-da tanınmış aktyor, Əməkdar artist Şövqi Hüseynovun ifasında Brest Akademik Dram Teatrının səhnəsində təqdim olunacaq. Quruluşçu rejissoru Xalq artisti Cənnət Səlimova, ideya müəllifi Əliqismət Lalayev olan bu səhnə əsəri indiyə qədər bir çox nüfuzlu beynəlxalq teatr festivallarında mükafatlara layiq görülüb.

"Aligismat Lalayev in the international festival jury...
From September 8th to 16th, Aligismat Lalayev, the Director of the Azerbaijan State Academic Musical Theater, Honored Artist, Doctor of Philosophy, will participate in the jury of the XXVII International "Belaya Veja" Theater Festival, which will be held in the city of Brest, Belarus.
Representatives of cultures, arts, and theaters from Russia, Bulgaria, Kazakhstan, Slovenia, Uzbekistan, and other countries will come together in this traditional festival. Additionally, the Musical Theater's unique mono-performance, "The Meek" by F. Dostoyevsky, will be staged.
The stage performance, performed by the renowned actor and Honored Artist Shovgi Huseynov, will be presented on September 10th at 18:00 on the stage of the Brest Academic Drama Theater. This stage work, with the founding director being People's Artist Jannat Salimova and the idea author Aligismat Lalayev, has received awards at many influential international theater festivals to date."