Özbək teatrı Musiqili Teatrın səhnəsində - "ÖTƏN GÜNLƏR" və "QAYINANA"
Layihə çərçivəsində Daşkəndin Muqimi adına Özbəkistan Dövlət Musiqili Teatrı Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının səhnəsində çıxış edəcək. Kollektiv avqustun 2-də saat 19:00-da "Ötən günlər" və avqustun 3-də saat 19:00-da "Qayınana" tamaşasını oynayacaq.
Qeyd edək ki, "Ötən Günlər" tamaşası özbək ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən biri olan Abdulla Qədrinin eyniadlı romanının motivləri əsasında hazırlanıb. Səhnə əsərinin bəstəkarı Sərvər Yusupov, rejissoru Bahodir Nazarovdur.
“Qayınana” (Məcid Şamxalov, Zakir Bağırov, Tofiq Quliyev) komediyasının isə rejissoru Daston Xakberdiyevdir.
Hər iki tamaşanın dirijoru Akmal Turayev, rəssamı Cəlalədin Rahimovdur.
Xatırladaq ki, özbək teatrının ifasında "Qayınana" tamaşası Musiqili Teatrının səhnəsində ilk dəfə deyil. Ötən ilin dekabrında rejissor,  Əməkdar incəsənət xadimi Əsgər Əsgərovun  quruluşunda Özbəkistanın Kattakurqan Şəhər Dram Teatrının kollektivinin ifasında da nümayiş olunub.

Uzbek Theater on the Stage of the Musical Theater - "Days Gone By" and "Mother-in-Law"
The Cultural Days of Uzbekistan will be held in Baku. As part of the project, the Uzbekistan State Musical Theater named after Mukimi in Tashkent will perform on the stage of the Azerbaijan State Academic Musical Theater. The collective will perform the play "Days Gone By" on August 2nd at 19:00 and "Mother-in-Law" on August 3rd at 19:00.
It should be noted that Abdulla Gadir, one of the prominent representatives of Uzbek literature, bases the play “Days Gone By” on the motifs of the novel of the same name. The composer of the stage work is Server Yusupov, and the director is Bahodir Nazarov.
The comedy "Mother-in-Law" (Majid Shamkhalov, Zakir Baghirov, and Tofig Guliyev) is directed by Daston Akhberdiyev.
The conductor for both plays is Akmal Turayev, and the artist is Jalaladdin Rahimov.
It is worth mentioning that the play "Mother-in-Law" has been performed on the stage of the Musical Theater before, not for the first time. In December of last year, the performance organized by the prominent art worker Asgar Asgarov, the collective of the Katagurgan City Drama Theater of Uzbekistan also performed on the stage of the Musical Theater.