Musiqili Teatrda Qurtuluş Günü belə qeyd olundu
İyunun 15-də Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə, eyni zamanda Milli Qurtuluş Gününün 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tamaşa nümayiş olunub.
Musiqili-tarixi esse kimi təqdim olunan bu tamaşada Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi ehtiramla yad olunub.
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihənin rəhbəri Musiqili Teatrın direktoru Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev, ssenari müəllifi Əməkdar artist Mübariz Həmidov, quruluşçu rejissoru teatrın baş rejissoru Cavid İmamverdiyev, quruluşçu dirijoru teatrın baş dirijoru Əməkdar incəsənət xadimi Fəxrəddin Atayev, xormeysteri teatrın baş xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, baletmeysteri teatrın baş baletmeysteri Əməkdar artist Emin Əliyev, rejissor assistenti Afər Tağıyevadır.
Tədbirdə teatrın solistləri Əməkdar artistlər Fərid Əliyev, Səidə Şərifəliyeva, Prezident mükafatçıları Mehriban Zaliyeva, Səmədzadə Xasiyev, aktyorlar İbrahim Əlizadə, Aydan Həsənova, Hidayət Əliyev, Şaban Cəfərov, Türkel Tariqpeyma, Emin Zeynallı, həmçinin teatrın xor və balet heyətinin üzvləri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, bu tamaşa “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində teatrın hazırladığı silsilə tədbirlərin davamı kimi iyunun 19-da saat 19:00-da Gəncə Dövlət Filarmoniyasında da göstəriləcək.

This is how Liberation Day was celebrated in the Musical Theater
On June 15, a performance dedicated to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev, as well as the 30th anniversary of the National Liberation Day, was shown at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
Presented as a musical-historical essay, the dear memory of National Leader Heydar Aliyev was honored with respect.
The head of the project implemented with the support of the Ministry of Culture is the director of the Musical Theater Aligismet Lalayev, Honored Art Figure, Doctor of Philosophy in Art Studies. The scriptwriter is Honored Artist Mubariz Hamidov; the production director is Javid Imamverdiyev, the theater's chief director; the conductor is Fakhraddin Atayev the theater's chief conductor; the chief choirmaster is Honored Artist Vagif Mestanov, the theater's choirmaster. The ballet master is Honored Artist Emin Aliyev, the chief ballet master of the theater; the director's assistant is Afer Taghiyeva.
The soloists of the theater, Honored artists Farid Aliyev, Saida Sharifaliyeva, President's prize winners Mehriban Zaliyeva, Samadzade Khasiyev, actors Ibrahim Alizade, Aydan Hasanova, Hidayat Aliyev, Shaban Jafarov, Turkel Tarigpeyma, Emin Zeynalli, as well as members of the theater's choir and ballet staff, took part in the event.
This performance will be shown at the Ganja State Philharmonic on June 19 at 19:00 as a continuation of the series of events prepared by the theater within the framework of "Heydar Aliyev Year".