Musiqili Teatrda səbirsizliklə gözlənilən premyeranın vaxtı açıqlandı
15, 16 oktyabr tarixlərində saat 19:00-da Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında Mədəniyyət Nazirliyinin yeni layihəsi- "Anamın kitabı" tamaşasının premyerası olacaq.
Səhnə əsəri Azərbaycan dramaturgiyasının klassik nümunələrindən olan Cəlil Məmmədquluzadənin "Anamın kitabı" əsəri əsasında hazırlanıb.
Yeni və müasir rejissor yozumunda ərsəyə gələn tamaşada ölkəmizin müxtəlif teatrlarının aktyorları eyni səhnəni bölüşəcəklər.
İngilis dilində hazırlanan tamaşada əsas məqsəd doğma dilimizin – ana dilimizin təbliğatı istiqamətinə yönəlib.
Böyük dramaturqun “Anamın kitabı” əsərində əsas mövzu üç qardaşın dil, din, düşüncə tərzlərinin fərqliliyi nəticəsində aralarında yaranan sürəkli mübahisələrdir.
Günümüzlə səsləşən, bizi narahat edən və düşündürən mövzu əsərin baş qəhrəmanı olan Ananın timsalında təqdim olunur. Ana  övladlarını öz milli-mənəvi dəyərlərinə sahib olmağa, ana dilinə yiyələnməyə və birliyə çağırır. Oğullar isə daha çox müasir dünyanın tələblərinə cavab verməyə can atır, nəticə etibarı ilə innovativ texnologiyalarla zəngin bir mühitin fonunda öz milli dəyərlərini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalırlar.
Beləliklə, Ana övladları ilə mübarizəyə başlayır. Onun qəlbini dəlib-deşən dərd yükü isə səngimir, daha da alovlanır, sanki rəvayətlərdəki əcaib-qəraib bir əjdahaya şevrilir.
Çox təəssüf ki, bu çətin mübarizədə əjdaha boyda dərd yükü Ananı məğlub edir.
Təbii ki, müasir dövrümüzün tələblərinə uyğun yeni texnologiyaları, xarici dilləri mənimsəməyin faydaları çoxdur, lakin hər kəs öz doğma ana dilini, milli dəyərlərini, tarixini bilməlidir. Ana dilini bilmək özünüdərk və müqəddəs amaldır...
Səhnə əsərinin quruluşçu rejissoru İradə Gözəlova, quruluşçu rəssamı Vüsal Rəhim, videomühəndisi Murad Həsənovdur. Döyüş səhnələrinin və rəqslərin quruluşu Xalq artisti Pərviz Məmmədrzayev və rejissor Zaur Əliyevə aiddir.
Teatrın tarixində ilk dəfə ingiliscə nümayiş olunacaq bu tamaşa üçün biletləri
şəhərin bütün mərkəzləşdirilmiş kassalarından, “ASAN Xidmət” mərkəzlərindən, eləcə də “İticket.az” saytından əldə edə bilərsiniz!
Kollektiv sifarişlər də qəbul olunur.
"Anamın kitabı" layihənin təşkilatçıları Azərbaycan dilinə dəyər verən hər kəsi bu tamaşaya baxmağa dəvət edir.

The time of the awaited premiere has been announced at the Musical Theater
The premiere of the new project of the Ministry of Culture - "My Mother's Book" will be staged at the Azerbaijan State Academic Musical Theater On October 15, 16, at 19:00 pm.
The stage play was prepared based on one of the classic examples of Azerbaijani drama - "My Mother's Book" by Jalil Mammadguluzadeh.
Actors from different theaters of our country will share the same stage in the play. The work created in a new and modern way of director. The main goal of the play, which is made in English for the first time, is to promote our native language - our mother language.
The main theme of the great playwright's work is the continuous arguments and conflicts between the three brothers because of the differences in language, religion, and ways of thinking. Mother, the protagonist of the work, calls her sons to have their own national and spiritual values, to learn their mother language to unite.
On the other hand, sons strive to meet the demands of the modern world; as a result, they face the danger of losing their national values by the help of an environment, which is rich in innovative technologies.
Thus, the mother begins to fight with her children. The burden of pain piercing her heart does not subside; it flares up even more, as if it turns into a strange dragon in the legends. Unfortunately, in this difficult struggle, the dragon-sized burden of pain defeats the mother.
Of course, there are many benefits of mastering in new technologies and learning foreign languages in accordance with the requirements of our modern era, but everyone should know their native language, national values, and history.
The arrangement of battle scenes and dances belongs to People's Artist Parviz Mammadrzayev and director Zaur Aliyev.
Tickets for this performance, which will be shown in English for the first time in the history of the theater, can be purchased from all centralized ticket offices of the city, "ASAN Service" centers, as well as from the "Iticket.az" website!
Collective orders are also accepted.
The organizers of the "My Mother's Book" project invite everyone who values the Azerbaijani language to watch this play.