Musiqili Teatr Belarusa Beynəlxalq Teatr Festivalına gedəcək
23-27 iyun tarixlərində Belarus Respublikasının Mogilyov vilayətinin Bobruysk şəhərində “Dostluq çələngi” Beynəlxalq Teatr Festivalı keçiriləcək.
Dünyanın müxtəlif ölkələrinin nüfuzlu teatrlarının qatıldığı bu festivalda ölkəmizi Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı dünya şöhrətli yazıçı Fyodr Dostayevskinin “Utancaq qız” fantastik povesti əsasında hazırlanan eyniadlı monotamaşa ilə təmsil edəcək.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən səfərdə teatrın direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev, Əməkdar artist, “Zirvə” mükafatı laureatı Şövqi Hüseynov və teatrın səs rejissoru Məhəmməd Məmmədov iştirak edəcəklər.
Qeyd edək ki, festivalda quruluşçu rejissoru Xalq artisti, "Şöhrət" və "Şərəf” ordenli Prezident təqaüdçüsü Cənnət Səlimova, ideya müəllifi Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev olan “Utancaq qız” monotamaşası təqdim ediləcək, əsərin yeganə qəhrəmanı Şövqi Hüseynov səhnəyə çıxacaq.
Tamaşa iyunun 25-də festival iştirakçılarına təqdim olunacaq.
Bu, “Utancaq qız”ın xaricə ikinci səfəridir. Tamaşa bundan öncə cari ilin fevral ayında Tehranda keçirilən “Fəcr” Beynəlxalq Teatr Festivalında uğurla nümayiş olunub.
Azərbaycanı təmsil edən nümayəndə heyəti eyni zamanda beynəlxalq layihənin proqramına əsasən ölkələrarası mədəni əlaqələrin inkişafına dair müxtəlif görüşlərdə və tədbirlərdə iştirak edəcək, Akademik Musiqili Teatrla başqa sənət ocaqları arasında əməkdaşlıq haqqında ikitərəfli müqavilələr imzalanacaq.

The Musical Theater will go to the International Theater Festival in Belarus
On June 23-27, Belarus’s Bobruisk Mogilev region will host the International Theater Festival "Wreath of Friendship".
Azerbaijan State Academic Musical Theater will represent our country at the festival with a mono-performance of the same name based on the fantastic story "The Meek” by world-famous writer Fyodor Dostoyevsky, which is attended by prestigioustheaters from around the world.
Director of the theater, Honored Art Figure, Doctor of Philosophy Aligismat Lalayev, Honored Artist, Laureate of the "Zirve" award Shovgi Huseynov and sound director of the theater Mahammad Mammadov will take part in the visit with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. The festival will feature a mono-performance "The Meek" directed by People's Artist, Order of Glory and Honor, Presidential Fellow Jannat Salimova, the author of the idea is Honored Art Figure, Doctor of Philosophy in Art Criticism Aligismat Lalayev. The only hero of the play - Shovgi Huseynovwill be on the stage.
The performance will be presented to the festival participants on June 25. This is the second trip of "The Meek" abroad. The play was previously successfully staged at the Fajr International Theater Festival in Tehran in February this year.
The Azerbaijani delegation will also take part in various meetings and events on the development of cultural ties between the countries in accordance with the program of the international project, and bilateral agreements on cooperation will be signedbetween the Academic Musical Theater and other art institutions.