Akademik Musiqili Teatr “Laçının azad olunmasına görə” təltif olunan gənc balet artisti ilə qürur duyur…
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının balet artisti, döyüşçü Murad Ağayevə “Laçının azad olunmasına görə” medalı və vəsiqəsi  28 May – Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü münasibəti ilə Müdafiə Nazirliyi tərəfindən təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Vətən Müharibəsində igidlik göstərən M.Ağayev bu mükafata ölkə başçısı, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin 24 iyun 2021-ci il tarixli sərəncamı ilə layiq görülmüşdür.
Füzulidən Şuşayadək döyüş yolu keçmiş Murad Ağayev ona təqdim edilən dəyərli təltifə görə möhtərəm prezidentə təşəkkürünü bildirib və bu münasibətlə onu təbrik edən teatr kollektivi  qarşısında çıxış edib,  təəssüratlarını bölüşüb.
“Ötən il ölkə başçısının  müvafiq sərəncamı ilə “Laçının azad olunmasına görə” medalına layiq görülmüşəm. Lakin  medalın təqdimatı bu ilin 28 May - Müstəqillik Günü münasibəti ilə həyata keçirildi. Bu sonsuz sevincimi kollektivimizlə bölüşmək istəyirəm.
Akademik Musiqili Teatr ailəsinin bir üzvü kimi 44 günlük Vətən müharibəsində könüllü olaraq döyüşlərdə iştirak etdiyimə görə qürur duyuram. Bu  medalı da o biri uğurlarım kimi kollektivimizə aid edirəm… Belə düşünməyə mənəvi səbəblərim var. Kollektivimizin üzvləri muharibə dönəmində arxa cəbhədə daim bizim ailələrimizin yanında oldu, həmçinin ön cəbhədə də fəallıq göstərdi, döyüşdü…Teatrımızın işıqçısı Əliağa Məmmədov 19 yaşında, ömrünün ən gözəl çağında şəhid oldu... Bütün şəhidlərimizlə qürur duyuram.
Böyük Qələbəmiz birliyimizin təntənəsidir.
İndi o anlar kino lenti kimi göz önümdən keçir… Allah cəmi şəhidlərimizə rəhmət eləsin, qazilərimizə şəfa versin”.
Qeyd edək ki, Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının kollecini bitirən Murad Ağayev 2015-ci  ildən Akademik Musiqli Teatrda çalışır, indiyə qədər teatrın repertuarında olan əksər tamaşalarda iştirak edib. Böyük qələbədən sonra teatrda ona baletmeyster assistenti vəzifəsinin  icrası da  həvalə olunub.

Academic Musical Theater is proud of the young ballet dancer that awarded for "Liberation of Lachin”
Ballet artist of the Azerbaijan State Academic Musical Theater, solider- Murad Agayev was awarded the medal and certificate "For the liberation of Lachin" by the Ministry of Defense on the occasion of May 28 - Independence Day of the Republic of Azerbaijan.
M.Aghayev, who demonstrated great courage in the Great Patriotic War, awarded prize by President, Supreme Commander-in-Chief - Ilham Aliyev’s order, dated on June 24, 2021.
He who, fought from Fizuli to Shusha, thanked the President for the valuable award presented to him, and addressed and shared his impressions with the theater staff, whom congratulated him on this occasion.
“Last year, I was awarded the medal "For the liberation of Lachin" by the relevant order of the President. However, the medal was presented on May 28 - Independence Day. I want to share this endless joy with our team. As a member of the Academic Musical Theater family, I am proud to have volunteered for the 44-day Patriotic War. I attribute this medal to our team as well as my other successes… I have moral reasons to think in this way. Members of our team were alwayssupporting our families in the rear during the war, were alsoactive on the frontlines, they fought with us! Aliaga Mammadov, the light designer of our theater, was martyred at the age of 19,at the best age of his life ... I am proud of all our martyrs.
Our Great Victory is an example of our unity.
Now those moments pass off my eyes like a movie scenes … May God have mercy on all our martyrs and heal our veterans”
Murad Agayev is a graduate of the Baku Academy of Choreography, has been working at the Academic Musical Theater since 2015. He has participated in most of the theater's repertoire.