“Mədəni gənclik” layihəsinin budəfəki ünvanı Akademik Musiqili Teatr olub
Gənclərin incəsənətə marağının artırılması məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin həyata keçirdiyi “Mədəni gənclik” layihəsinin budəfəki ünvanı Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı olub.
Tədbirdə çıxış edən Mədəniyyət Nazirliyinin teatr sektorunun əməkdaşı Cəfər Həsənov layihənin əhəmiyyəti barədə danışıb. Qeyd edib ki, Mədəniyyət Nazirliyi ölkəmizdə mədəniyyətin inkişafı üçün bir sıra layihələr həyata keçirir. Bu layihələrdən biri də “Mədəni gənclik” layihəsidir. Layihə çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri Azərbaycanın müxtəlif mədəniyyət ocaqlarında tamaşalar və konsertlər izləyə biləcəklər. Həmçinin, sadəcə baxmaqla kifayətlənməyəcək, kollektivlə görüşəcək, sorğuda iştirak edərək ən çox bəyəndikləri teatrı, tamaşanı, rejissoru, aktyor və aktrisaları qiymətləndirmək imkanı qazanacaqlar.
Daha sonra layihə çərçivəsində teatrda “Paris Notr-Dama ithaf” tamaşası oynanılıb.
Dünyaşöhrətli yazıçı Viktor Hüqonun “Paris Notr-Dam” əsərinin motivləri əsasında rejissor Samir Qulamovun səhnələşdirdiyi və quruluş verdiyi "Paris Notr-Dama ithaf” tamaşasının ideya müəllifi və bədii rəhbəri Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayevdir.
Tamaşa bəşəriyyətin nadir tarixi memarlıq incisi, Avropanın əzəmətli simvollarından biri olan Paris Notr-Dam kilsəsində 2019-cu ilin aprelin 15-də baş vermiş yanğın hadisəsinə ithaf olunub.
“Paris Notr-Dama ithaf”da “Notre-Dame de Paris” müziklinə görə “Ginnesin rekordlar kitabı”na düşən Riçard Konçiantenin və dünya şöhrətli bəstəkarların Rixard Ştraus, Tomaso Albinoni, Jorj Bize, Samuel Barberin əsərlərindən istifadə edilib.
Əsərin quruluşçu dirijoru və orkestrləşdirmənin müəllifi Əməkdar incəsənət xadimi Fəxrəddin Atayev, quruluşçu baletmeysterləri Əməkdar artistlər Zakir və Leyla Ağayevlər, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, quruluşçu rəssamı Vüsal Rəhim, musiqi mətnlərinin müəllifi Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, şair İlqar Fəhmi, dirijoru Səməd Süleymanlı, konsertmeysteri Prezident təqaüdçüsü Kamil Həsənov, rejissor assistentləri Sevinc Məmmədova və Əmrah Dadaşovdur.
Bu dəfə tamaşada rolları Əməkdar artist Nadir Xasiyev, aktyorlar Nicat Əli, Mehriban Zaliyeva, Emin Zeynallı, Hüseyn Əlili, Səmədzadə Xasiyev, Şaban Cəfərov, Murad Əliyev, Ofeliya Məmmədova, Fərid Rzayev, Zaur Əliyev, Əli Kərimov, Cəbrayıl Cəbrayılov, həmçinin xor və balet truppasının artistləri ifa ediblər.
Qeyd edək ki, 2019-cu ilin noyabrından Akademik Musiqili Teatrın repertuarına daxil edilən bu səhnə əsəri davamlı olaraq çoxsaylı tamaşaçı kütləsini ətrafına toplaya bilir və teatrın ən çox tələb olunan tamaşalarının siyahısında ilk yerdə dayanır.
"Mədəni gənclik" layihəsi çərçivəsində Akademik Musiqili Teatrda ikinci tamaşa iyunun 7-də saat 19:00-da dahi Üzeyir Hacıbəylinin “O olmasın, bu olsun” komediyası olacaq.

The next destination of the "Cultural Youth" project was the Academic Musical Theater
In order to increase the interest of young people in art, the current address of the "Cultural Youth" project was the Azerbaijan State Academic Musical Theater, which implemented by the Ministry of Culture.
Jafar Hasanov, an employee of the theater sector of the Ministry of Culture, spoke about the importance of the project. He noted that the Ministry of Culture is implementing a number of projects for the development of culture in our country.
One of these projects is the "Cultural Youth" project. As part of the project, students of Baku State University will be able to watch performances and concerts in various cultural institutions of Azerbaijan. They will not only just watch, but also meet with the team, take part in the survey and get an opportunity to evaluate their favorite theater, directors, and artists. Later, the play, named “A Dedication to Paris Notre Dame” performed at the theater as part of the project.
Aligismat Lalayev- Honored Art Figure, Doctor of Philosophy in Art History, is the author and artistic director of the play A Dedication to Paris Notre Dame”. The play staged and directed by Samir Gulamov based on the motifs of the world-famous writer Victor Hugo's "Paris Notre Dame".
The play is dedicated to the fire that broke out on April 15, 2019 in the Notre Dame Church in Paris, that is one of the great symbols of Europe, a unique historical architectural gem of humankind.
The Paris Notre Dame Dedication includes works by Richard Conchianten, who is in the Guinness Book of Records for the musical Notre-Dame de Paris, and world-famous composers: Richard Strauss, Thomaso Albinoni, George Bizet and Samuel Barber.
The conductor and author of the orchestration is Fakhraddin Atayev, Honored Art Worker. The founding choreographers are Honored Artists Zakir and Leyla Aghayevs.
The choirmaster is Honored Artist Vagif Mastanov, the set designer is Vusal Rahim, the author of the musical texts is the Secretary of the Writers' Union of Azerbaijan, poet Ilgar Fahmi, the conductor is Samad Suleymanli, the concertmaster is Presidential Scholar - Kamil Hasanov, and the assistant directors are Sevinj Mammadova and Amrah Dadashov.
This time the roles in the performance are: Honored Artist Nadir Khasiyev, actors Nijat Ali, Mehriban Zaliyeva, Emin Zeynalli, Huseyn Alili, Samadzade Khasiyev, Shaban Jafarov, Murad Aliyev, Ophelia Mammadova, Farid Rzayev, Zaur Aliyev, Ali Karimov, Jabrayil Jabrailov, and as well as choir and ballet artists of the troupe.
It should be useful to notice that this play, which has been included in the repertoire of the Academic Musical Theater since November 2019, can constantly attract a large audience and is at the top of the list of the most popular performances of the theater.
The second performance within the framework of the project "Cultural youth" "If not that one, then this one" comedy will take place on June 7 at 19:00 in the Academic Musical Theater, belongs to the genius composer Uzeyir Hajibeyli.